Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Almanya'da imalat PMI "resesyon sinyali" verdi

Almanya'da imalat PMI

Tarih: 22 Ağustos 2019 10:46

 

Almanya'da satın alma yöneticileri endeksi (PMI ), IHS Markit verilerine göre Ağustos ayında 43.6 seviyesinde gerçekleşerek 43.0'lık beklentiyi geride bıraktı. Önceki ayın verisi 43.2 idi.

Beklentinin üzerinde gelmesine karşın 50 seviyesinin altındaki seyrini sürdüren imalat verisi, sektörde art arda sekizinci ayda da daralmayı işaret ederek Avrupa'nın en büyük ekonomisinde şirketlerin olası bir resesyona hazırlandığının sinyalini veriyor.

Hizmet sektörü verisi ise 54.4 ile 54.0'lık beklentiyi aşmasına karşın yedi ayın düşüğünde gerçekleşti. Temmuz verisi 54.5 olmuştu. Buna karşın büyümeye devam eden hizmet sektörü imalattaki daralmayı dengelemeyi sürdürüyor.

Bileşik PMI aynıdönemde 51.4 ile 50.6'lık beklentinin üzerinde geldi. Buna karşın bileşik veri altı yılın düşüğüne yaklaştı. Temmuz verisi 50.9 idi.

 

Fransa PMI verileri sürpriz bir şekilde güçlü geldi

Fransa'da özel sektör, hizmet sektöründeki güçlü performansın imalattan da destek bulmasıyla Ağustos ayında beklenmedik şekilde hız kazandı.

IHS Markit verilerine göre Fransa'da bileşik PMI 51.9'luk Temmuz rakamından Ağustos'ta 52.7'ye yükseldi. Ekonomist beklentileri hafifçe gerileme olacağı yönündeydi.

PMI verisindeki yükselişte, yeni siparişlerin Kasımdan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmesiyle birlikte talepteki geniş çaplı artış etkili oldu.

Avrupa'nın en büyük ikinci ekonomisinde, özellikle imalat sektöründe görülen toparlanma Euro Bölgesi'nde yıl sonuna doğru büyümenin iyileşmesini bekleyen politika yapıcıların elini rahatlatıyor.


Etiketler:  Almanyada imalat PMI resesyon sinyali verdiYORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER