Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Pazartesi Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Pazartesi Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Tarih: 11 Şubat 2019 14:12

Investing.com – 11 Şubat Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli gelişme:

1. ABD-Çin ticaret görüşmeleri devam ediyor

ABD-Çin ticari görüşmeleri, geçen hafta Washington’da anlaşmasız bir şekilde sonuçlanan müzakereler sonrasında, Pekin’de başladı.

ABD Ticaret Temsilcisi Yardımcısı Jeffrey Gerrish öncülüğünde alt mevki yetkililer Pazartesi günü toplantıya başladı.

Yüksek düzeydeki ana görüşmeler ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Perşembe ve Cuma günü yapılacak.

İki taraf, 200 milyar ABD doları tutarındaki Çin ithalatı üzerindeki ABD vergilerinin %10’dan %25’e çıkarılması planlanan 1 Mart’taki son tarihe kadar bir anlaşmaya varmaya çalışıyor.

2. ABD hükümeti başka bir kapatmaya doğru yol alıyor

Politik manşetler ilgi odağında olmayı sürdürecekken, bir başka hükümet kapanışını engellemeye çalışan Demokratlar ve Cumhuriyetçiler göç tutukluluk politikası üzerine fikir ayrılığına düştü.

Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby Fox News Sunday’e yaptığı röportajda, “görüşmeler şimdilik durdu,” dedi. Yaşanan çekişmenin, Demokratların ülkeye yasadışı yoldan giren insanlar için gözaltı tesislerindeki yatak sayısını azaltma arzusu üzerine yaşandığını söyledi.

Kongre’deki Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekillerinin, hükümetin tekrar kapanmasını engellemek adına bir bütçe anlaşmasına varması için Cuma gününe kadar süreleri var.

3. ABD vadeli işlemleri iyimser bir açılışa işaret etti

ABD vadeli işlemleri, işlem haftası başında yüksek bir açılışa işaret etti. Piyasa izleyicileri ticari görüşmeler ve siyasi gelişmeler üzerine dikkat kesilmeye devam edecek.

S&P 500 vadeli işlemleri 11 puan artış yaşarken, Dow 97 puan yükseldi ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 vadeli işlemleri 36 puan değer kazandı.

Öte yanda Avrupa borsaları, bölgedeki neredeyse tüm majör borsaların pozitif bölgede yer almasıyla yükseldi. Ulusal endeksler arasında Alman DAX ve İngiliz FTSE 100 %1’den fazla artış yaşadı.

Asya hisseleri ise karışık ticaret yaptı. Ay Yeni Yılı nedeni ile tatil olan piyasalar açıldıktan sonra, Shanghai Composite endeksi %1,3 yükseldi.

4. Dördüncü çeyrek kazanç raporlarının son büyük haftası başladı

S&P 500 endeksindeki 60 şirket, dördüncü çeyrek kazanç döneminin son büyük haftasında kurumsal sonuçlarını raporlayacak.

Lowe’s Companies (NYSE:LOW), Diamond Offshore Drilling (NYSE:DO), Chegg (NYSE:CHGG) ve Kemper Corporation (NYSE:KMPR) Pazartesi ajandasında yer alıyor.

Diğer seçkin firmalar arasında da içki devleri Coca-Cola (NYSE:KO) ve PepsiCo (NASDAQ:PEP); kenevir şirketleri Canopy Growth (NYSE:CGC) ve Aurora Cannabis (NYSE:ACB); ve grafik çip tedarikçisi Nvidia (NASDAQ:NVDA) bulunuyor.

Cisco (NASDAQ:CSCO), Deere, Under Armour, Activision Blizzard (NASDAQ:ATVI), AIG (NYSE:AIG), Yelp, TripAdvisor, Canada Goose, CBS, ve Twilio da, bu hafta kazanç raporlayacak diğer majör firmalardan.

5. ABD doları 2019’un yükseğini gördü

Küresel büyüme görünümü üzerine artan korkuların, güvenli liman varlıklarına olan iştahı artırmasıyla, ABD doları, yılın en iyi seviyelerini görerek, majör rakipleri karşısında yükseldi.

Amerikan Doları'nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, %0,2 artışla 17 Aralık’tan bu yana görülen en iyi seviyeye ulaşarak 96,62 seviyesinde işlem gördü.

Art arda sekizinci kazanç günü oldu.

Öte yanda tahvil piyasasında ABD Hazine fiyatları düşüş yaşayarak, verimlerin eğri boyunca yükselmesine neden oldu. 10-yıllık verim göstergesi %2,64’e yükseldi.

Bu sabah yayınlanması beklenen majör ekonomi raporu yok. Bu haftanın önemli verileri ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ocak ayı enflasyon rakamlarını paylaşacağı Çarşamba günü yayınlanacak.

-- Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.


Etiketler:  Pazartesi Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli GelişmeYORUMLAR