Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri Ticari İlerleme Gözlemlenmesiyle Yükselişte

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri Ticari İlerleme Gözlemlenmesiyle Yükselişte

Tarih: 20 Eylül 2019 15:16

Investing.com – ABD ve Çin arasındaki ticari çekişmede daha çok yumuşama sinyalleri arasında, ABD vadeli işlemleri Cuma günü hafif yükseldi.

CNBC’nin önceki haberine göre, Başkan Donald Trump Noel ışıklarından plastik pipete kadar 400 çeşit Çin malına geçici muafiyet çıkardı.

Bu gelişme, Ekim ayındaki üst düzey ticaret tartışmalarına giden yolu açan orta düzey ticaret yetkililer arasındaki görüşmelerin sürmesini takiben gerçekleşti. Çeşitli raporlara göre, Çinli delegelerin tarım bölgelerini ziyaret etmek için gelecek haftaya kadar kalması bekleniyor.

İki tarafın ticari farklılıkları çözmek için uzun bir yolu olmasıyla belirsizlik sürüyor.

Danske Bank analistleri müşterilere yazılan bir notta, “geçici bir anlaşma yakınlarda olabilir, çünkü iki taraf da bununla ilgiliymiş gibi görünüyor” dedi. “Ancak iki tarafın anlaşması gereken şey, hiç de kolay olmayan, Çin’in (zirai ürünlerden) ne kadar satın alması gerektiği olacak.”

Ticaret bakanı Wilbur Ross Perşembe günü, bunun, Çin’in ne kadar soya fasulyesi alması gerektiğine ilişkin basit bir tartışmadan “çok daha karmaşık” olduğunu söyledi.

Nasdaq 100 23 puan artarken, Dow 57 ve S&P 500 6 puan kazandı.

Piyasa öncesinde yarı iletkenler yüksek işlem gördü. NVIDIA (NASDAQ:NVDA) %0,4 artarken, Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) %0,6 ve Micron Technology (NASDAQ:MU) %0,8 artış kaydetti.

Öte yandan, internet yayın cihazı şirketi Roku (NASDAQ:ROKU) Comcast (NASDAQ:CMCSA) ve Facebook’un (NASDAQ:FB) yeni yayın cihazlarının kendi Pazar payını gasp edeceği endişeleri üzerine %5,2’lik bir kayıp daha yaşadı. Roku bu ay şimdiye kadar %21 düşüş yaşamış durumda.

Netflix (NASDAQ:NFLX) %0,9 kaybederken, ABD’de elektronik sigara ile ilişkilendirilen 8 ölüm gerçekleştikten sonra Altria Group (NYSE:MO) %0,3 geriledi.

Merkez bankacılığı cephesinde bir dizi politikacının konuşması bekleniyor. Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve New York Fed Başkanı John Williams konuşma yapacak. New York Fed’in bu hafta olağandışı bir şekilde stres altında olan ABD para piyasası yönetimi konusundaki rolüne bakarsak, özellikle Williams'ın konuşması özel ilgi çekecek.

Emtialarda ham petrol %10,9 kazançla 58,73 dolardan alıcılanırken, altın vadeli işlemleri %0,4 artarak 1.511,45 dolara yükseldi. Amerikan Doları'nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi %0,1 yükselişle 97,968’den işlem gördü.


Etiketler:  Piyasalar ABD Vadeli İşlemleri Ticari İlerleme Gözlemlenmesiyle YükselişteYORUMLAR