Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Avrupa Trump’ın Otomobil Vergilerine Karşı Misilleme Sözünü Yeniledi

Avrupa Trump’ın Otomobil Vergilerine Karşı Misilleme Sözünü Yeniledi

Tarih: 20 Eylül 2019 15:46

(Bloomberg) – Avrupa Birliği ticaret müdürü, Başkan Donald Trump’ın blokun otomotiv mallarını vergileriyle vurma tehdidi halinde, ABD’ye karşı misilleme vergiler getirme taahhüdünü yineledi.

Avrupa Ticaret Delegesi Cecilia Malmstrom, Trump’ın Mayıs ayında ortaya attığı Amerikan piyasasına sevk edilen AB otomobil ve yan sanayi ürünlerinin ABD’ye güvenlik riski oluşturduğu iddiasını eleştirdi. Trump yönetimi bu tür ithalatların sınırlanıp sınırlanmayacağına karar vermek için kendisine son tarih olarak Kasım ortasını koydu.

Cuma günü Brüksel’de bir konferansta konuşan Malmstrom, “güvenlik tehdidi olduğumuzu katiyen reddediyoruz” dedi. “Bu absürt bir şey. Eğer vergiler olacaksa, karşı tedbirlerimizi alacağız.”

Transatlantik ticaret ilişkileri – dünyanın en büyük ekonomi ilişkisi – büyük oranda ABD-Çin arasındaki ticari savaş gölgesinde hayati bir dönemece yaklaşıyor:

Endüstriyel ürünler üzerindeki vergileri ortadan kaldırmak için AB-ABD arasında planlanan müzakereler, piyasa açılışına ilişkin herhangi bir anlaşmada ziraatı de içeren Amerikan talepleri tarafından engellenmeye devam ediyor.

Her iki taraf da Dünya Ticaret Örgütü (WTO) tarafından illegal olarak varsayılan bir uçak yardımı üzerine kısasa kısas vergi savaşı içinde olacak.

Trump otomotiv ithalatı vergileri olasılığını canlı tutuyor.

ABD’nin forum üyelerinin orijinal yetkileri dışına çıktığını ileri sürerek herhangi bir görüşmeyi değerlendirmeyi reddettiği WTO’nun temyiz biriminde yaklaşan bir açmaza ilişkin, AB, derin bir endişe içinde.

AB ticaret temsilcisi olarak beş yıllık görevi 31 Ekim’de biten İsveçli Malmstrom, “ilişkiler gergin” dedi. Ondan sonra, AB’nin mevcut ziraat müdürü ve Trump’ın bu ayın başlarında “pervasız” olarak nitelendirdiği İrlandalı Phil Hogan göreve gelecek.

Trump geçen yıl Amerikan çelik ve alüminyum ithalatını güvenlik tehdidi ilan ederek AB de dahil olmak üzere dünya çapından gelen sevkiyatlar üzerine, sırasıyla, %25 ve %10 vergi uygulayarak Avrupa’yı öfkelendirdi. Bu, blokun Harley-Davidson (NYSE:HOG) motorları, Levi's (NYSE:LEVI) jeanleri ve bourbon viskisi gibi 2,8 milyar Euro (3,1 milyar dolar) değerinde Amerikan ürününe %25 vergi uygulamasına yol açtı.

Blokun idari kolu olan Brüksel merkezli Avrupa Komisyonuna göre, yabancı otomobiller üzerindeki %25’lik bir ABD vergisi, ülkeye ithal edilen AB araçlarının etiket fiyatını 10.000 Euro artıracak.

AB’nin Amerikan piyasasına olan otomotiv ihracatının değeri, blokun çelik ve alüminyum ihracatının toplamından neredeyse 10 kat daha fazla. Bunun sonucunda, Avrupa misilleme vergileri, daha büyük miktardaki ABD’nin Avrupa’ya ihracatını hedefliyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında anonimlik koşulu altında kıdemli bir Avrupa yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, Caterpillar (NYSE:CAT) kamyonları, Xerox (NYSE:XRX) makineleri ve Samsonite (OTC:SMSEY) çantaları AB’nin bu tür misillemeleriyle karşı karşıya kalacak olan ABD malları arasında.


Etiketler:  Avrupa Trumpın Otomobil Vergilerine Karşı Misilleme Sözünü YenilediYORUMLAR