Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Dolar/TL gün içi zirvesini test etti

Dolar/TL gün içi zirvesini test etti

Tarih: 9 Ekim 2019 16:38

Dün ABD Başkanı Trump'ın tehditleriyle 5.8467'ye kadar yükselen Dolar/TL , Trump'ın daha sonra verdiği ılımlı mesajlarla akşam saatlerinde düşüşe geçerek 5.78'e kadar çekilmişti. Ancak kur burada kalıcı olamadı.

Bu sabah dolar/TL en düşük 5.8165, en yüksek 5.8440'ı gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlattığını bildirdi. Kur bu gelişmenin ardından 5.8476 ile gün içi zirvesini test etti.

ABD Başkanı önceki gün Türkiye'ye yönelik tehditlerde bulunarak Suriye'ye yapılacak operasyona ilişkin "Türkiye, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini mahvederim, bunu daha önce yaptım" açıklamasını yapmıştı. İki ülke arasındaki ilişkilerin bozulacağı beklentisiyle TL Pazartesi günü % 2.3 ile Ağustos'tan beri en büyük düşüşü kaydetti. 

Trump dün akşam saatlerinde ise 'Türkiye ticaret ortağımız ve NATO'da müttefiğimiz" şeklinde ılımlı mesajlar verdi, bu açıklama kurun gerilemesinde etkili oldu.

"DENGELENME ÇABASI DEVAM EDEBİLİR"

Ünlü Menkul Değerler paylaştığı bir notta "5,65-5,75 bandının kırılmış olması kurda kısa vadeli görünümü bozarken 5,80’in üzerindeki rakamların riskleri bir üst seviyeye taşıdığını söylemek mümkün..Dün Trump’ın söylemlerinin ardında kurda yönün sık sık değişmesinin de işaret ettiği gibi gerek ABD, gerekse Türkiye’den gelecek açıklamalar kısa vadede yönü tayin etmeye devam edecektir."ifadelerini kullandı.

Ziraat Yatırım da 5,85 - 5,86 bölgesi aşılmadıkça TL'de dengelenme çabasının devam edebileceğini bildirdi.

Yurt içinde bugün önemli bir veri akışı bulunmazken bu akşam Fed'in toplantı tutanakları takip edilecek.

TRUMP'IN AÇIKLAMALARI SONRASI PİYASALARDA BEKLENTİ TRUMP'IN AÇIKLAMALARI SONRASI PİYASALARDA BEKLENTİ

 

 


Etiketler:  DolarTL gün içi zirvesini test ettiYORUMLAR