Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri, Çin’in Amerikan Tarım Ürünleri Almayı Önermesiyle Yükseldi

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri, Çin’in Amerikan Tarım Ürünleri Almayı Önermesiyle Yükseldi

Tarih: 9 Ekim 2019 14:44

Investing.com – Çin bu hafta Washington’da yapılacak üst düzey ticari görüşmeler öncesinde barış teklifi olarak 10 milyar dolar değerinde ek tarım ürünü almayı sunmasının ardından, Wall Street iyimserlik üzerine Çarşamba günü yüksek açıldı.

Bloomberg raporuna göre, başka vergi uygulanmadığı sürece Çin sınırlı bir anlaşmaya açık. Bir anlaşma için belirsizlik hala devam ediyor. Başkan Donald Trump kısa vadeli bir anlaşmayla ilgilenmediğini ve yüksek vergilerin bu ayın sonunda ve Aralık ayında yürürlüğe girmesi planlarının devam ettiğini söyledi.

Nasdaq 100 79 puan artarken, Dow 205 ve S&P 500 25 puan yükseldi.

Ticari haberlere hassas olan yarı iletkenler piyasa öncesinde yüksek işlem gördü. AMD %1,6 kazanırken, NIVIDIA %1,3 yükseldi. Tesla (NASDAQ:TSLA) %1,1 ve Apple (NASDAQ:AAPL) %1,3 yüksek işlem gördü.

Öte yandan, antipsikotik ilaç Risperdal’ın göğüslerinin büyümesine neden olduğu için mahkemenin Maryland’li bir adama Johnson & Johnson’ın (NYSE:JNJ) 8 milyar dolar ödemesi gerektiğine hüküm vermesinin ardından, hisseleri %1,8 geriledi.

Fed’in son politika toplantısının tutanakları TSİ 21.00’de açıklanacak.

Emtialarda ham petrol %0,9 artarak 53,11 dolardan alıcılanırken, altın vadeli işlemleri de %0,3 yükselerek 1.507,85 dolara ulaştı. Amerikan Doları'nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi %0,1 kayıpla 98,730’dan işlem gördü.


Etiketler:  Piyasalar ABD Vadeli İşlemleri Çinin Amerikan Tarım Ürünleri Almayı Önermesiyle YükseldiYORUMLAR