Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Tarih: 10 Kasım 2019 17:20

Investing.com – ABD-Çin arasındaki ön ticaret anlaşması ihtimallerine dair belirsizlik yenilenirken, ABD Başkanı Donald Trump ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın görünümleri ilgi odağında yer alacak.

Almanya’dan Japonya’ya kadar pek çok ülkenin üçüncü çeyrek büyüme verileri ile birlikte, yatırımcılar küresel ekonominin sağlığına ilişkin güncelleme de alacak. ABD Çarşamba günü enflasyon verilerini, Cuma günü de perakende satışlar ile endüstriyel üretim verilerini yayınlayacak. Takvimde ayrıca birçok Fed yetkilisinin sahneye çıkışları da var.

Öte yandan, analistlerin ticaret savaşının Çin üzerindeki yansımalarına dair işaretleri izlemesiyle birlikte, Çin’in en büyük online alışveriş günü Bekarlar Günü (Singles Day) Pazartesi başlıyor.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler.

1. Trump New York’un Ekonomi Kulübü’nde konuşacak

Salı günü Trump New York Ekonomi Kulübü’nde konuşma yapacak. Piyasalar “aşama 1” anlaşmasına dair daha net yorumlar bekliyor.

Cuma günü Trump, ABD vergilerinin geri çekilmesi konusunda Çin ile anlaşmadığını söyleyerek küresel büyümeyi yavaşlatan ticaret savaşının ne zaman bitebileceğine dair yeni şüpheleri alevlendirdi.

Trump’ın yorumlarından bir gün önce her iki ülkenin yetkilileri, Çin ve ABD’nin “aşama 1” ticaret anlaşmasının bir parçası olarak karşılıklı vergileri indirme konusunda anlaştıklarını söylemişti.

ABD borsaları Trump’ın yorumları sonrasında geriledi ve majör endeksleri rekor seviyelere götüren ticaret anlaşması iyimserliği ile desteklenmiş ralli duraksayarak, dolar yen karşısında düşüş yaşadı.

2. Powell’ın ifadesi

Fed Başkanı Jay Powell Çarşamba günü kongresel Ortak Ekonomi Komitesi ve Perşembe günü Meclis Bütçe Komitesi önünde ABD merkez bankasının ekonomi, enflasyon ve para politikası üzerine bakışını anlatacak.

Bu yıl üçüncü kez indirim yaptıktan sonra parasal genişlemenin askıya alınma planlarını pekiştirmesi bekleniyor.

Piyasa izleyicileri bu hafta, ABD ekonomisinin iyi bir konumda olduğunu söyleyerek bu yıl yapılan faiz indirimlerinin ekonomiye yönelik olası riskleri uygun bir şekilde telafi etmiş olması gerektiğini pekiştiren New York Fed müdürü John Williams (NYSE:WMB) da dahil en az sekiz Fed yetkilisini daha dinleyecek.

3. ABD ekonomi verileri

Piyasa ticari çatışmanın büyüme görünümü üzerindeki etkisini ölçmek için ABD’nin ekonomi verilerini yakından izleyecek.

Çarşamba günü Ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi var. Geçen yılın aynı dönemine göre çekirdek TÜFE %2,4 ve temel %1,7 olarak bekleniyor. Ancak Fed’in favori ölçütü çekirdek kişisel tüketim harcamaları %1,6 civarında, finansal kriz öncesinden bu yana %2 olan hedefin oldukça altında geziniyor.

Cuma günü Ekim ayına ait perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileri, zorluk içinde olan imalat sektörü ve aylar süren ticari gerilimler huzurunda tüketimin büyümeyi yönlendirip yönlendiremediğine ışık tutacak.

4. Küresel büyüme güncellemesi

Almanya’dan Japonya’ya pek çok ülke önümüzdeki günlerde üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını paylaşacak.

Perşembe günü Almanya’dan gelen rakamlar, Euro bölgesinin en büyük ekonomisinin üçüncü çeyrekte resesyona girip girmediğini gösterecek.

Pazartesi günü İngiltere verilerinin, bir önceki çeyrekte %0,2’lik daralma yaşadıktan sonra ekonominin resesyonu kıl payı engellediğini göstermesi bekleniyor. Ancak oldukça yüksek düzeydeki ekonomik belirsizlik, anlaşmasız bir Brexit durumunda faiz oranlarını indirmeye hazır olduğuna işaret eden İngiltere Bankası’nı (BoE) teşvik ederek kalıcılığını korumaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir önceki çeyreğe göre hafif bir gerileme yaşadığı tahminleri arasında Japonya da Perşembe günü üçüncü çeyrek GSYH verilerini yayınlayacak.

5. Alibaba (NYSE:BABA) rekor bir Bekarlar Günü daha bekliyor

Alibaba Group büyük indirimler ve Taylor Swift’in performansı ile birlikte Pazartesi günü 24 saatlik alışveriş çılgınlığını başlatıyor ve rekor bir Bekarlar Günü satışı daha bekliyor.

Bu yılın 11 Kasım eğlencesi 486 milyar dolarlık Çinli perakende devinin Eylül ayında gösterişli kurucu ortağı Jack Ma’nın başkanlıktan istifa etmesi ile majör bir dönüm noktası yaşadığı bir ortamda geliyor ve bu ayın başında Hong Kong’da hisse satışı aracılığı ile 15 milyar dolar toplamış görünüyor.

Alibaba geçen yıl Bekarlar Günü’nde platformlarında 30 milyar dolar değerinde satış yaparak ABD’nin Siber Pazartesi online satışlarındaki 7,9 milyar doları ezdi geçti. Ancak %27’lik satış büyümesi, önceki yıllarda %40-%100 arasında değişen oranların ardından, etkinliğin 10 yıllık tarihi içindeki en düşük seviyeydi.

PwC China’nın tüketici piyasaları lideri Jennifer Ye, “bu genel ekonominin (Çin’in) yavaşlamasından kaynaklanıyor gibi. Bu yıl insanlar satış yapma eğiliminde olsa dahi büyümede büyük bir sıçrama gerçekleşmeyebilir” dedi.

“PwC Bekarlar Günü satışlarının bu yıl ılımlı bir artış yaşamasını, yine de makroekonomi belirsizlik tüketici güvenini baskılamaya devam ettikçe son birkaç yılla kıyasladığında bunun daha yavaş bir tempoda olmasını bekliyor.”

--Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.


Etiketler:  Ekonomik Takvim Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli GelişmeYORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER