Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Piyasalar – Vadeli İşlemler Ticaret Anlaşmasına İlişkin Raporlarla Yükseldi

Piyasalar – Vadeli İşlemler Ticaret Anlaşmasına İlişkin Raporlarla Yükseldi

Tarih: 4 Aralık 2019 16:56

Investing.com – Bloomberg’in isimsiz kaynaklara değinerek ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasına yaklaştığına ilişkin raporlamasının ardından ABD vadeli işlemleri Çarşamba günü yükseldi.

Bloomberg'in kaynakları ABD yetkililerinin 15 Aralık öncesinde Çin ile aşama 1 anlaşması yapacağını hala beklediklerini bildirdi. Ancak Çin Dışişleri Bakanlığı aşama-1 anlaşmasında “eşitlikte” ısrarcı olduğu bir açıklama yayınladı – bu kavram Pekin’in Çin malları üzerindeki tüm ABD vergilerinin kaldırılmasını istediğini göstermek için kullandığı bir sembol. Trump Salı günü aşama-1 anlaşmasının “eşit” olamayacağını söyledi.

Bu gelişmeler, Başkan Donald Trump Çin ile ticari bir anlaşma için son bir tarih olmadığını ve gelecek yılki seçimler sonrasına kalabileceğini söyledikten bir gün sonra ortaya çıktı.

Nasdaq 100 52 puan artarken, Dow 143 ve S&P 500 14 puan yükseldi.

Ticarete hassas hisse senetleri yükseldi. Apple (NASDAQ:AAPL) %0,7 artarken, Micron (NASDAQ:MU) %1,5 ve Caterpillar (NYSE:CAT) %0,1 yükseldi.

Qualcomm (NASDAQ:QCOM) %0,3 arttı ancak Seul Yüksek Mahkemesi akıllı telefon piyasasındaki hâkim pozisyonundan istifade etmesinden dolayı Güney Kore’nin antitröst düzenleyicisinin verdiği 873 milyon dolarlık cezayı onayladıktan sonra sınırlandı.

Peloton Interactive (NASDAQ:PTON) bir reklamın cinsiyetçi olarak görülmesinden dolayı Salı günü %10 düşüş yaşadıktan sonra ilgi odağında oldu. Eleştirenler, eşinin ona verdiği egzersiz bisikletinin video günlüğünü kaydeden bir kadını gösteren reklamın kaldırılmasını istedi.

Emtialarda ham petrol %1,6 artışla 57,02 dolardan alıcılanırken, altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.482,35 dolara geriledi. Amerikan Doları'nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi 97,700’den işlem gördü.


Etiketler:  Piyasalar Vadeli İşlemler Ticaret Anlaşmasına İlişkin Raporlarla YükseldiYORUMLAR