Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Tarih: 8 Aralık 2019 18:02

Investing.com – Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu hafta bu yılın son para politikası toplantısını düzenleyecek, yatırımcılar Çin malları üzerindeki ABD vergilerinin yürürlüğe gireceği 15 Aralık’ı bekliyor. Piyasa izleyicileri Brexit’in kaderini belirleyecek olan İngiltere genel seçiminin sonuçlarını görmeye hevesli.

İşte bu haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed kararı

ABD ekonomisini küresel bir yavaşlamadan korumak için bu yıl üç indirim yaptıktan sonra Çarşamba günkü toplantısında Fed’in faizleri değiştirmesi beklenmiyor. Cuma gününün beklenenden oldukça yüksek gelen iş raporu, politikacıların ekonomiyi izledikçe faizleri sabit tutacağı beklentilerini pekiştirdi.

Ekim ayındaki son indirimi ardından, Fed Başkanı Jerome Powell ekonomi ve politikanın “iyi bir konumda” olduğunu söyledi ve politikacıların faiz indirimlerine devam etmeye pek ihtiyaç duymadıklarına işaret etti.

New York’ta RBC Capital Markets’ta kıdemli ABD ekonomisti Tom Porcelli, “bekleme kararı için artık gerçekten iyi hissettiklerini düşünüyorum” dedi.

Yatırımcılar Fed toplantısı öncesinde tüketici fiyat enflasyonu verilerini elde edecek. Enflasyonun %2 olduğu tahmin edilirken, perakende satışların %0,4 artış yaşamış olması bekleniyor.

2. ECB kararı

Christine Lagarde ECB başkanı olarak Perşembe günü ilk toplantısını ve basın toplantısını yapacak. ECB’nin Eylül ayında yeni teşvik duyurusunun ardından ve Euro bölge ekonomisinin dibi gördüğüne dair son işaretleri takiben, piyasalar para politikasında değişim beklemiyor.

Lagarde'ın her kelimesi para politikası görünümüne, ekonomiye ve yeni strateji değerlendirmesine ilişkin düşünceleri açısından detaylı bir şekilde incelenecek. Mario Draghi’nin dobra sözleriyle geçen sekiz yılın ardından, yeni ECB başkanının iletişim tarzının da inceleme altında olması bekleniyor.

3. Ticaret kavgası

Pekin ve Washington 17 aylık ticaret savaşını sakinleştirecek bir ‘aşama 1’ ticaret anlaşmasına varmaya çalışıyor ancak önemli detaylar üzerine tartışmaya devam ediyor.

ABD’nin 156 milyar dolarlık Çin ithalatı üzerindeki vergilerin yürürlüğe gireceği 15 Aralık tarihine yalnızca bir hafta var ve finans piyasaları retorikteki değişimle sarsılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada Çin ile “her şeyin yolunda” olduğunu söyleyerek, Çinli yetkililerin geçici bir anlaşmanın parçası olarak mevcut vergilerin kaldırılması gerektiğini pekiştirmelerine rağmen iyimser bir ton kullandı. Yine de haftanın başında Trump, anlaşmanın 2020 başkanlık seçimi sonrasına kadar beklemek zorunda olabileceğini söyleyerek küresel piyasaları birbirine kattı.

Pazar günkü veriler Çin ihracatının Kasım ayında art arda dördüncü kez düştüğünü gösterdi ancak ithalat büyümesi Pekin’in teşvik tedbirlerinin talebi artırmaya yardım ettiğinin bir göstergesi olabilir.

4. İngiltere seçimi

İngiltere’nin AB’den çıkış lehine oy vermesinden üç yıl sonra, 12 Aralık genel seçimi Brexit sürecinin nasıl ilerlemesini istedikleri ve bu yolda hala ilerlemeleri gerektiğini düşünüp düşünmedikleri üzerine yeni bir oy hakkı sunacak.

Kamuoyu yoklamaları Muhafazakâr Parti’nin büyük farkla başı çektiğini göstererek sterlindeki bir ralliyi tetikledi. Muhafazakarların Brexit’i hızlıca uygulayacağı ve 2016’dan beri ekonomiyi etkileyen belirsizliğe bir son vereceği düşünülüyor.

Ancak hala bazı riskler var. İlki, Muhafazakârlar ve İşçiler arasındaki farkın yeni bir koalisyon hükümeti oluşturmak için azalmasına gerek yok. İkincisi, eğer Muhafazakâr Parti’nin zaferi zaten fiyatlanıyorsa, yatırımcılar sterlini düşürerek kâr elde etmek için cezbedilmiş olabilir.

Seçim sonrasında ilgi, yatırımcıları diken üstünde tutabilecek bir ihtimal olarak Britanya’nın AB ile ticari anlaşmalar imzalaması üzerine 11 aylık bir meseleye çevrilecek.

5. Piyasa volatilitesi

Hisse senetleri Trump’ın Çin ile ticari bir anlaşmaya varmanın 2020 seçimleri sonrasına kadar bekleyebileceğini iddia eden yorumları ile darbe alarak, Aralık ayına rekor yükseklerden düşerek başladı. Ancak ABD’nin Cuma günkü güçlü iş raporu ve Trump’ın değişen tonu ile haftanın sonunda piyasada toparlanma yaşandı.

Wall Street 15 Aralık öncesinde daha çok dalgalanma yaşayabilir. Haftanın başında yatırımcılar, hisse senetlerinin bu ithalat vergilerinin iptal edilmediği takdirde erteleneceği durumu ile fiyatlandığını söyledi ancak daha sonra Trump yetkililerinden gelen sert konuşmaların bu beklentileri biraz sarstı.

Atlanta’da SunTrust Advisory Services’da kıdemli piyasa stratejisti olan Keith Lerner, “bu konuda nihai bir sonuç elde edene kadar, günbegün gelişme olup olmadığını iddia eden başlıklar üzerinden ilerlenecek” dedi.

--Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.


Etiketler:  Ekonomik Takvim Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli GelişmeYORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER