Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri JPMorgan Tahminleri Aşsa da Düşüşe Hazırlanıyor

Piyasalar – ABD Vadeli İşlemleri JPMorgan Tahminleri Aşsa da Düşüşe Hazırlanıyor

Tarih: 14 Ocak 2020 17:12

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Yatırım bankalarının son zamanlarda kazanması ve JPMorgan Chase’in (NYSE:JPM) etkileyici başlangıcına rağmen kazanç döneminin bir derece temkinli başlaması ile Wall Street Salı günü düşük açılacak.

S&P 500 2 ve NASDAQ 11 puan düşerken, DJI 4 puan yükseldi.

Bu düşüş, ABD’nin majör hisse senedi endekslerinin Pazartesi günü yeni yüksek seviyelere ulaşmasının ardından yaşandı. Genel S&P 500 nakit endeksi 22,78 puan artışla yeni yüksek seviye olan 3.288,13’te kapattı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik de 95,07 artarak 9.273,93 puanda yeni bir rekorla sonlandı. Dow Jones 83,28 puan artışla 28.907,05’te kapattı.

Tüm gözler şimdi, ABD’nin bankacılık devleri JPMorgan Chase (NYSE:JPM), Citigroup (NYSE:C) ve Wells Fargo (NYSE:WFC) ile başlayan kazanç raporu döneminde. Bankalar genellikle genel ekonominin sağlığına ilişkin kaba bir temsilci olarak görülür ve bu nedenle genel kazanç döneminin tonunu da belirleyebilir.

Hisse başına kazancı 2,35 dolar beklentisine kıyasla 2,57 dolar ve geliri 27,96 milyar dolar beklenti üzerinde 29,21 milyar dolar olarak gerçekleşen JPMorgan (NYSE:JPM) dördüncü çeyrek raporu ile etkiledi. Hisseleri piyasa öncesinde %1,8 yükseldi.

Bu bankalar geçen yıl Fed’in üç kez yaptığı faiz indirimi ile baş etmek zorunda kaldı. Daha düşük faizler bankaların krediler üzerindeki ücretlerini, bunun yanında mevduat için ödemek zorunda olduklarını da azaltır.

Yine de küresel ekonomik hissiyatı sağlıklı olmaya devam ettikçe piyasadaki herhangi bir düşüşün şiddetli olması mümkün değil. Ayrıca ABD’nin geçen yıl iki ülke arasındaki gerilimlerin olduğu bir atmosferde aldığı Çin’i döviz manipülatörü olarak etiketleme kararından – iki ülke aşama 1 ticaret anlaşmasını imzalamadan yalnızca günler öncesinde – vazgeçmesiyle hissiyat bir destek daha gördü.

Aşama 1 anlaşması kısasa kısas vergileri engelleyecek ve Çin’in fikri mülkiyet pratiklerine ve devlet destekli şirketlere yönelik yoğun sübvansiyonlarına ilişkin majör endişelere eğilmeyecek, Çin malları üzerindeki mevcut vergilerin çoğu yürürlükte olmaya devam edecek olsa da bu vergilerin bir kısmını geri alacak.

Öte yandan, ham petrol toparlanırken, iyimserliğin arttığı bir ortamda yatırımcıların güvenli limanlardan uzaklaşmasından doalyı altın vadeli işlemleri zemin kaybetti.

ABD ham petrol WTI %0,7 artışla 58,51 dolar oldu. Brent %0,9 yükselişle 64,78 dolara geriledi. Şubat vadeli altın vadeli işlemleri %0,4 kayıpla 1.544,05 dolardan alıcılandı.


Etiketler:  Piyasalar ABD Vadeli İşlemleri JPMorgan Tahminleri Aşsa da Düşüşe HazırlanıyorYORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER