Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Piyasalar – Avrupa Ticari Anlaşma Sonrası Parıltının Tadını Çıkarıyor

Piyasalar – Avrupa Ticari Anlaşma Sonrası Parıltının Tadını Çıkarıyor

Tarih: 16 Ocak 2020 12:44

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – ABD ve Çin arasında ticaret anlaşmasının imzalanması iyi karşılanıp Wall Street’te pozitif kapanış gerçekleşirken, Avrupa piyasaları da Perşembe günü yüksek açılacak.

DAX 37 puan yükseldi. CAC 40 ve FTSE 100 17 puan elde etti. Euro Stoxx 50 ise 12 puan artış gösterdi.

Çarşamba günü ABD’nin S&P 500 endeksi %0,2, Nasdaq Bileşik %0,1 ve 29.000 üzerinde rekor bir bölgede kapatan Dow Jones %0,3 artış yaşamıştı. Buna ABD ve Çin arasında küresel büyümeye zarar veren savaşı duraksatan aşama 1 ticaret anlaşmasının imzalanması eşlik etti.

Anlaşmaya göre ABD, 120 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki vergiyi %15’ten %7,5’e düşürdü. Çin gelecek iki yıl boyunca mamul mal, tarım, enerji ve hizmet alanlarındaki ABD malı alımını 200 milyar dolara çıkarmayı kabul etti.

Wall Street kazançlarına rağmen, bazı kişiler anlaşmayı kırılgan olarak görmeye devam ediyor.

ING analistleri Timme Spakman ve Iris Pang bir araştırma notunda, “sorun, gelecek iki yıl Çin vatandaşı başına 150 ABD doları değerinde ABD malına talep yaratmak için anlaşmanın uygulanabilir olup olmadığı” dedi. “Özellikle Çin ekonomik büyümesi yapısal olarak düşüş eğiliminde ve yetkililer 15 yıldır azalan ithalat büyümesin eğilimini sürdürmek ister iken.”

Bununla birlikte ING ekledi: “anlaşma, geçtiğimiz iki yıl boyunca işletmeleri etkileyen ticari belirsizliğin bir kısmını giderebilir.”

Bugün ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın son para politikası toplantısı paylaşılacak. Yeni Başkan Christine Lagarde’ın ilk yönettiği bu toplantıda, Yönetim Konseyi faiz oranlarını ve niceliksel genişleme programını değiştirmemeye karar verdi.

Öte yandan, ABD ham petrol stoklarında beklenenin altında yaşanan düşüşün yanında, imzalanan ticaret anlaşması ile destek gören petrol yükseldi. Enerji Bilgilendirme Dairesi’ne göre, stoklardaki düşüş 500.000 düşüş beklentisine kıyasla 2,5 milyon varil oldu.

ABD ham petrol vadeli işlemleri 58,16 dolarda işlem görürken, Brent %0,6 artışla 64,36 dolara yükseldi. Şubat vadeli altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.553,20 dolara geriledi.


Etiketler:  Piyasalar Avrupa Ticari Anlaşma Sonrası Parıltının Tadını ÇıkarıyorYORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER