Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Piyasanın Kalbi: RWE, Almanya'nın Kömürden Vazgeçiş Tarihinin Yaklaşmasıyla 5 Yılın Yükseğinde

Piyasanın Kalbi: RWE, Almanya'nın Kömürden Vazgeçiş Tarihinin Yaklaşmasıyla 5 Yılın Yükseğinde

Tarih: 16 Ocak 2020 15:16

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Almanya kömürden vazgeçme meselesini nihayet ciddiye almaya başlıyor – ve kömür yakan şirketler bu yolda gayet güzel ilerliyor, teşekkürler.

Ülkenin en büyük kömür-yakmalı elektrik üreticisi olan RWE, son kömür tesislerinin kapatılmasını tazmin için 2,6 milyar Euro – daha önce ortaya atılan miktardan yaklaşık 600 milyon Euro daha fazla – alacağı raporları üzerine, Perşembe günü 2014 Eylül ayından beri gördüğü en yüksek seviyeyi gördü.

ABD-Çin ticaret ateşkesinin parıltısı söndükten sonra %0,1 düşüş yaşayan DAX endeksinin en iyi performansa sahip ikinci hissesi olan RWE (DE:RWEG), %1,8 yükseldi. Stoxx 600 endeksi 419,46’da sakin seyretti.

Resmi olarak onaylanmayan haberler, Çarşamba günü siyasi düzeydeki bir atılım anlaşmasını takip etti. Şansölye Angela Merkel, kömür madenciliğinin, yerel ekonomilerinde hala büyük yere sahip olduğu dört eyaletin başbakanları ile 40 milyar Euro (45 milyar dolar) değerindeki bir yardım paketi konusunda anlaştı.

Siyasi anlaşma RWE’nin acı verecek şekilde uzun süren ve dolambaçlı bir yenilenme süreci için yeni bir adım ve Almanya’nın İklim Değişikliğine karşı verdiği kafa karıştırıcı tepkinin bir ürünü. Merkel, 2011 yılındaki Fukushima felaketinden sonra ülkedeki nükleer tesislerinin kapatılma sürecini hızlandırdığında, Almanya’ya 30 yıl daha kömür enerjisi üretme sözü verdi. Bunun aksine, nükleer santrallerin ülkenin doğal yaşamını bitirme noktasına kadar gitmesine izin veren İngiltere, diğerlerinden daha fazla sera gazı üreten enerji kaynağından tamamen vazgeçti.

Dün gece yapılan siyasi anlaşma, kömürden vazgeçiş tarihinin – akılda kalıcı olan ismi Kohleausstieg’i – en erken 2035 olduğunu gösteriyor. Onaylandığı takdirde tazminat, RWE’nin finansal görünümünden kaynaklanan yeni belirsizliği ortadan kaldıracak ve yenilenebilir önemli varlıklarını ayrı bir şirket haline getirerek hissedarlara daha çok değer ortaya çıkarma yolunu kolaylaştıracak. Rakip E.ON (DE:EONGn) ile son iki yıldır karmaşık bir varlık takası yaptıktan sonra, daha fazla yeniden yapılandırmayı kaldırabildiği takdirde olacak olan bu.

Goldman Sachs (NYSE:GS) analistleri geçen haftaki değerlendirmelerinde, yenilenebilir varlıkları ve ucuz cari değerinin çekiciliğine bakılırsa (rüzgar santrali operatörü Oersted (CSE:ORSTED) için yaklaşık 14 olan değerine kıyasla, işletme değeri FAVÖK’ün sadece 7 katı), Avrupa’nın çoktan en büyük üçüncü yenilenebilir enerji üreticisi olmuş olan RWE’nin bir devralım hedefi olabileceğini belirtti. 2016 yılında hisseleri düşük seviyelerinin üç katına çıktı ancak yine de kriz öncesi gördüğü zirvenin sadece üçte biri değerinde.

Ekonomi için stratejik önemi ve yerel enerji tedarikindeki kökleri göz önüne alındığında, RWE’nin yabancılar tarafından devralımını Almanya’nın hoş karşılaması mümkün olmayacak. Ancak varlık yönetimi Blackrock’ın (NYSE:BLK) bu haftanın başlarında, sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği endişeleri ile yönlendirilen küresel sermayenin “geniş kapsamlı” yeniden dağıtımı yönünde bulunduğu tahmin ile birlikte, RWE hisseleri için güçlü bir kuyruk rüzgarı olasılığı kesinlikle var.


Etiketler:  Piyasanın Kalbi RWE Almanyanın Kömürden Vazgeçiş Tarihinin Yaklaşmasıyla 5 Yılın YükseğindeYORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER