Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Tarih: 16 Ocak 2020 16:26

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Aralık ayı perakende satış verileri, Target’in hayal kırıklığı yaratan güncellemesinin sadece bir düzensizlik mi yoksa daha ciddi bir şey mi olup olmadığını gösterecek. Uzun zamandır beklenen ABD-Çin ticaret anlaşmasının imzalanmasının ardından, ilk işsizlik başvuruları ve Philly Fed işletme anketi de dikkati ekonominin durumunda toplayacak. Almanya kömürü azaltma konusunda ciddileşiyor. Morgan Stanley (NYSE:MS), CSX (NASDAQ:CSX) ve Kinder Morgan (NYSE:KMI) kazançlarını raporlayacakken, Alcoa (NYSE:AA) hisseleri dördüncü çeyrekte kayıp raporladıktan sonra düşüşe hazırlanıyor. Diğer yandan Türkiye ve Güney Afrika faiz oranı kararları var ve Rusya rublesi Vladimir Putin’in yeni Başbakanı duyurmasının ardından zayıfladı.

İşte, 16 Ocak Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ABD verileri ilgiyi yeniden ekonomiye çekecek

Çin-ABD arasında anlaşma nihayet imzalandı, şimdi ekonominin durumuna tekrar dönme zamanı ve bugün yayınlanacak ağır bir veri yığını var.

En önemlisi muhtemelen Aralık ayına ait perakende satışları raporu olacak, özellikle de Target'in (NYSE:TGT) Çarşamba günü paylaştığı hayal kırıklığı yaratan satış raporu ışığında. Investing.com tarafından uygulanan ankette analistler, aylık %0,3’lük bir artış bekliyor.

Bunun dışında Philadelphia Fed’in bölgesel işletme anketi ve haftalık işsizlik başvuruları da var.

Sonrasında NAHB’ın Ocak ayı konut piyasa endeksi (76’dan 74’e düşmesi bekleniyor) yayınlanacakken, aynı zamanda Fed’den Michelle Bowman konuşacak.

2. Rusya’nın görev değişimi ve Türkiye’nin indirimleri ile gelişen piyasa dövizleri ilgiyi topluyor

Dünya çapında merkez bankalarının istisnasız bir şekilde genişlemeci para politikası benimsediği bir yılın ardından, dünyanın en önemli gelişen piyasalarından ikisinde, merkez bankalarının daha fazla faiz indirimi için ölçeğin daralmış olabileceğini göstermeleri bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında 75 baz puan ile beklenenin üzerinde indirim yaptı ve oran %11,25 oldu. Bu oran şimdi enflasyon oranının altında. Türk Lirası stabil.

Güney Afrika Merkez Bankası 8.00’da faiz kararını duyuracak ve ülke bütçesine ve enerji şirketi Eskom’u kurtarma maliyetine ilişkin devam eden endişeler ortamında, art arda üçüncü toplantıda da temel faizini %6,50’de bırakması bekleniyor.

Öte yandan Rusya’da, piyasa ülkenin baş vergi tahsildarının Başbakan olarak atanmasını sindirirken, ruble bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Analistlerin, Başkanlık döneminin bittiği 2024 yılında iktidarda kalmaya devam etmeyi amaçladığını söylediği anayasal reform ihtimalini, Başkan Vladimir Putin’in yükseltmesinin ardından, Dmitry Medvedev ve kabinesi Salı günü toplu istifa etti.

3. Hisse senetleri yeni yüksekleri görecek

Ana endekslerdeki vadeli işlemlerin rekor yükseklikleri görmesinin ardından ABD hisse senedi piyasaları daha yüksek açılacak.

Dow 61 puan artarken, S&P 500 %0,3 ve Taiwan Semiconductor’ın güçlü raporu ile desteklenen Nasdaq 100 %0,4 yükseldi.

Günün kazanç listesinde başı Morgan Stanley (NYSE:MS) çekerken, CSX ve Kinder Morgan reel ekonominin durumuna ilişkin içgörü sunacak.

4. Alcoa hisseleri dördüncü çeyrek kaybının ardından alt üst oldu

ABD ekonomisinin öncüsü olarak kabul edilen Alcoa, Çin ile ticaret savaşının yol açtığı tahribatın bir kanıtı olarak, satışlarda %27 düşüş yaşadıktan sonra dördüncü çeyrekte kayıp yaşadığını söyledi.

Otomobil, içki ve havacılık sanayileri için üretim yapan şirket, ticaret savaşının etkisi altındaki geçen yıl düşüş yaşandıktan sonra, bu yıl küresel alüminyum talebinin %1,4 ve %2,4 arasında toparlanmasını beklediğini söyledi.

Hisseleri %3,4 kayıp gördü.

5. Almanya kömürden çıkışı hızlandırıyor

Almanya, 2035 yılından itibaren – önceki beklentilerden 3 yıl erken – elektrik üretiminde kömür kullanımına son verecek planlarında bir ilerleme duyurdu.

Merkel yeniden yapılanmadan en çok etkilenmesi muhtemel bölgelerle 40 milyar Euro değerinde bir yardım paketi konusunda anlaştı ve ülkenin en büyük üreticisi RWE (DE:RWEG) için 2,6 milyarlık bir tazminat anlaşmasına da hazırlandığı bildiriliyor.

Bu hamle, Şansölye Angela Merkel’in üzerinde iklim politikası nedeniyle artan baskıyı gösteriyor. Kömür bağımlılığını bitirememesi, Almanya’nın, İklim Değişikliği ile ilgili küresel tartışmayı yürütme konusunda hem kendi hem de Avrupa otoritesini zayıflatarak Paris Anlaşması’nın taahhütlerini yerine getirme şansını tehlikeye atıyor. Bu haber, Çin gibi çevre kirliliğine daha çok yol açan ekonomilerin üreticilerine yönelik bir çeşit ithalat vergisi olan “karbon sınır vergisi” planları ile ilerlemesinde AB’ye daha çok yetki verecek.


Etiketler:  Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli GelişmeYORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER