Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Haftanın Karikatürü: Erteleme kaçınılmaz görünüyor. Brexit'te durum karışık

Haftanın Karikatürü: Erteleme kaçınılmaz görünüyor. Brexit'te durum karışık

Tarih: 14 Mart 2019 17:08

Investing.com – İngiliz parlamentosu 29 Mart’ta AB’den anlaşmasız bir çıkışı reddederek, Brexit’in en azından Haziran sonuna ertelenebileceği Perşembe günkü oylamanın yolunu açtı.

İngiltere maliye bakanı Philip Hammond, İngiltere hükümeti süreçte bir uzatma talep ettiği takdirde, Brüksel’in uzun bir ertelemede ısrar edebileceğini söyledi.

Sky News’a konuşan Hammond, “bu bizim kontrolümüzde değil ve AB, yalnızca bir anlaşmamız olduğu takdirde yasama elde etmek için kısa bir teknik uzatma vermeye gönüllü olabileceğinin sinyalini veriyor,” dedi.

“Anlaşmamız yoksa ve hala aramızda ilerlemek için doğru yolu tartışıyorsak, o zaman AB’nin çok daha uzun bir periyod üzerinde ısrarcı olması oldukça muhtemel.”

May Çarşamba günü, milletvekillerinin bir uzatma elde etmeden önce geleceğe dönük bir yolda anlaşmaya varmaları gerekeceğini söyledi. İstemediklerini çoktan belirtenlerin de bulunduğu 27 AB üyesi devletin, oybirliği ile bir ertelemeyi kabul etmesi gerekecek.

May, kısa bir ertelemeyi tercih ettiğini söyledi. Bunun anlamı, AB ile müzakere ettiği ve Ocak ayında ve yine Salı günü ağır bir yenilgi ile reddedilen anlaşmasını, önümüzdeki hafta ortalarında hükümet yeniden geçirmeyi deneyebilir.

May’in Muhafazakar Partisi’nin AB karşıtı bir milletvekili olan Andrew Bridgen, diğer tüm Brexit seçeneklerini yok ederek milletvekillerini kendi anlaşması ve en az bir yıllık bir erteleme arasında bırakan “yakıp yıkma” politikası peşinde koşmakla suçladı.

Avrupa Birliği, iki buçuk yıllık çetrefilli müzakereler sonucu May ile uzlaştığı çıkış şartları üzerine, Londra ile daha fazla müzakere etmeyeceğini söyledi.

Britanyalılar 2016 Haziran ayında AB’den çıkış için %48’e %52 oy verdi ancak bu karar yalnızca ana partileri bölmekle kalmadı, ayrıca İngiltere toplumunda da derin çatlaklara yol açtı.

Destekçiler, bunun Britanya’ya göçü kontrol etme ve küresel fırsatları değerlendirme imkanı sağlayacağını, AB ile yakın ilişkiler korunurken ABD ve diğerleri ile yeni ticari anlaşmalar yapılacağını söylüyor.

Investing.com’un diğer karikatürlerine ulaşmak için, ziyaret edin: https://tr.investing.com/analysis/comics


Etiketler:  Haftanın Karikatürü Erteleme kaçınılmaz görünüyor Brexitte durum karışıkYORUMLAR