Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

YENİLEME 2-Turkcell hisseleri CEO Terzioğlu'nun görevini bıraktığı haberinin etkisiyle %2 ekside

YENİLEME 2-Turkcell hisseleri CEO Terzioğlu'nun görevini bıraktığı haberinin etkisiyle %2 ekside

Tarih: 15 Mart 2019 12:16

(Geçmiş bilgi, görüş eklendi)

İSTANBUL, 15 Mart (Reuters) - Piyasa değerine göre halka açık yedinci büyük şirket olan Turkcell'in TCELL.IS son dört yıldır stratejisini belirleyen CEO Kaan Terzioğlu görevini bırakırken, şirketin hisseleri yüzde 2 değer kaybetti.

Konuya yakın iki kaynak CEO görevine vekaleten satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan'ın getirileceğini söyledi.

Turkcell konu hakkındaki sorulara cevap vermedi. Şirket henüz KAP'a açıklamada da bulunmadı.

Turkcell hisseleri CEO Kaan Terzioğlu'nun görevini bıraktığı haberinin etkisiyle yüzde 2 değer yitirerek, 14.03 liraya indi. Hisse piyasası ise .XU100 yüzde 0.4 artıda seyrediyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir analist Terzioğlu'nun şirket stratejisini belirleyen isim olduğuna dikkat çekerek, "Yatırımcılar Terzioğlu'nu çok yakından tanıyorlardı. Yeni bir yönetici belirlenene kadar belirsizliği satabilirler" dedi.

Turkcell, Nisan 2015'te göreve başlayan Terzioğlu önderliğinde "dijital operatör" adlı bir stratejiyi devreye aldı.

Turkcell, diğer tüm telekom operatörleri gibi ham ses ve veri satışının yanı sıra, dijital servisler olarak adlandırdığı operatörden bağımsız ücretli ürünleri piyasaya sürdü.

Sektör içinde over-the-top (OTT) olarak adlandırılan, operatörden bağımsız dijital servisler Turkcell'e gelir yarattığı gibi abone kayıp rakamlarının da azalmasına katkıda bulundu.

Turkcell çeyrek dönem bilançoların bu servislerin kullanımının her dönem daha da yaygınlaştığına dikkat çekiyordu.

Yatırım Finansman analisti Alp Nasır, "Şirketten resmi bir açıklama yapılmadı, bu sebeple gelişmeler hakkında net bir bilgiye sahip değiliz. Terzioğlu dijitalleşme konusunda attığı adımlarla katma değerli OTT hizmetlerinin gelişimine öncülük ederek stratejiye yön verdi. Bu sektörün ötesinde bir bakış açısıydı. Geleneksel ses/veri satışıyla daha önce telekom şirketlerinin temel faaliyet alanı olmayan yeni nesil OTT hizmetlerini birleştirerek bu alandan sağlanacak gelirlerin ve yeni gelişmelerin ön plana çıkmasında önemli payı olan birisidir" dedi

Dijital servisler arasında Spotify ile benzer fonksiyona sahip Fizy, Apple (NASDAQ:AAPL) ve Google'ınkiler gibi veri yedekleme servisi lifebox, TV ve video yayını yapan TV+ gibi paralı hizmetler yer alıyor. Ayrıca ücretsiz kullanılan anlık mesajlaşma yazılımı Bip gibi ürünler de bulunuyor.

Turkcell geliştirdiği dijital servisleri gelir paylaşımı anlaşmaları kapsamında başka operatörlere de satıyor. Şirket son olarak dijital servisleri kullanmaları için Arnavutluk, Nepal ve Karayipler ile Pasifik adalarında faaliyet gösteren üç farklı telekom operatörü ile anlaşma imzaladı. bildiren Ebru Tuncay, Orhan Coşkun, Can Sezer; Redaksiyon Birsen Altaylı)


Etiketler:  YENİLEME 2 Turkcell hisseleri CEO Terzioğlunun görevini bıraktığı haberinin etkisiyle 2 ekside



YORUMLAR