Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

S&P: "Türkiye'de resesyonun ne zaman sona ereceğini söylemek için erken"

S&P:

Tarih: 15 Mart 2019 10:52

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'ye göre, Türkiye'de resesyonun ne zaman sona ereceğini söylemek için erken.

Kuruluş, diğer ülkelerdeki tecrübenin kredi destekli ekonomik aşırı ısınmaların ardından uzayan bir kaldıraç azaltma dönemince izlendiğine ve ekonomik büyümede hasara işaret ettiğine vurgu yaptı.

S&P, Türkiye ekonomisinin 2018 yılı sonunda resesyona girdiğini hatırlatırken 2018 yılı genelinde %2.6 büyümenin kuruluşun beklentileri ile genel olarak uyumlu olduğunu kaydetti.

Derecelendirme şirketi, ana senaryonun Türkiye'de 2019 yılında negatif büyüme görüleceği yönünde olduğunu kaydetti. İç talebin temel zayıflık noktası olacağını tahmin etti. Seçimlerin ardından geçici vergi indirimlerinin sonlanmasını beklediğini belirten S&P, bunun ardından bu yıl tüketimin reel bazda azalacağı öngörüsünde bulundu. Özellikle turizm tarafında olmak üzere daha güçlü ihracat performasının ise bir miktar rahatlama sağlayacağını tahmin etti.

S&P, zayıf büyümenin muhtemelen bankaların varlık kalitesini azaltacağını da ifade etti. "Sorunlu kredilerin artacağını ve gelecek 2 yılda oranın çift haneli rakamlara çıkabileceğini tahmin ediyoruz" yorumu yaptı. Bankacılık sistemi toplam stresinin maliyetini tahmin etmenin zor olduğunu belirtti.

Kuruluş Türkiye'de genel kamu maliyesi açığının da bu yıl GSYH'nın %3'ü düzeyine çıkacağı tahmininde bulundu. Gelişmelerin Türkiye'nin B+ seviyesindeki notu ile uyumlu olduğunun altını çizdi.

Raporun tamamı için tıklayınız

-iDeal Haber Merkezi-


Etiketler:  SP Türkiyede resesyonun ne zaman sona ereceğini söylemek için erkenYORUMLAR