Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Perakende satışlar Ocak'ta %6,7 azalarak ivme kaybını 5. ayda da sürdürdü

Perakende satışlar Ocak'ta %6,7 azalarak ivme kaybını 5. ayda da sürdürdü

Tarih: 15 Mart 2019 11:54

Investing.com - Türkiye ekonomisinde üretim ve siparişleri gösteren en önemli göstergelerin başında sanayi üretimi ve perakende satışlar geliyor. Dün açıklanan sanayi üretimi Ocak ayında aylık %1 artış gösterirken yıllık bazda %7,3 daralma yaşadı. Ağustos'ta yaşanan kur şoku, ardından faizlerin %24'e yükseltilmesi ve enflasyonun son 15 yılın zirvesine çıkması sanayi üretimindeki daralmanın en önemli nedenleriydi.

Eylül itibariyle sert düşüş yaşayan sanayi üretimi Ocak'ta da zayıf seyrini sürdürdü.Perakende satışlar ve sanayi üretimi göstergeleri genellikle paralel seyir izler ve Ağustos sonrasında iki göstergede de sert düşüşler yaşandı Bugün açıklanan perakende satışlar ise Ocak'ta, geçen yılın aynı ayına göre %6,7 azalırken geçen aya göre %1,3 artış gösterdi.

Perakende satışların son 5 aylık performansına baktığımızda;

Eylül'de geçen yılın aynı ayına göre %3,4, önceki aya göre %4,6 azaldı ve aylık en sert düşüşü Eylül'de yaşadı.

Ekim'de geçen yılın aynı ayına göre %7,5, önceki aya göre %2,6 azaldı.

Kasım'da geçen yılın aynı ayına göre %6,3 azaldı, önceki aya göre %0,1 arttı.

Aralık'ta geçen yılın aynı ayına göre %9,2; bir önceki aya göre %0,6 azaldı.

Ocak'ta geçen yılın aynı ayına göre %6,7 azalırken bir önceki aya göre %1,3 artış gösterdi.

TUİK raporuna göre; takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,7 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %10,3, otomotiv yakıtı satışları %2,8 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,3 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,5, otomotiv yakıtı satışları %4,8 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları ise aynı seviyede kaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %17,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %10,6, otomotiv yakıtı satışları %7 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %2,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %1,5, otomotiv yakıtı satışları %5,3 arttı.


Etiketler:  Perakende satışlar Ocakta 67 azalarak ivme kaybını 5 ayda da sürdürdüYORUMLAR