Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Cuma Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Cuma Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Tarih: 15 Mart 2019 14:16

Investing.com – 15 Mart Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gereken beş önemli gelişme:

1. Sterlin, İngiltere 3. Brexit oylamasına hazırlanırken sakin

Sterlin Cuma günü dolar karşısında pek değişmedi. İngiltere Başbakanı Theresa May, gelecek hafta Çarşamba günü AB ile yaptığı ve iki kere yenilgiye uğrayan Çıkış Anlaşmasını milletvekillerine üçüncü kez sormaya hazırlanıyor.

Partisi içindeki değişmez Brexitçileri – geçiş anlaşması olmaksızın çıkış için parlamentoda yeterli çoğunluk olmadığından dolayı – en iyi opsiyonun kendi anlaşması olduğuna ikna etmeyi umuyor.

May hükümeti Perşembe günü, Brexit süreci üzerindeki kontrolünü kıl payı elinde tuttu. Hal böyle iken, pek çok analist, ufak bir gecikme olsa dahi May’in anlaşmasının – ya da kabataslak bir versiyonunun – en olası sonuç olduğunu düşünüyor.

AB daha fazla pazarlık etmeyeceğini söylemişken, zor ve ‘anlaşmasız bir Brexit’ hala yasal olarak varsayılan bir seçenek. May böylece, anlaşmasını parlamentodan “ister al ister alma” seçeneği ile geçirmeye çalışıyor.

İngiltereli politikacıların AB’den anlaşmasız bir ayrılığı engellemek için yeterince istekli olmasının verdiği rahatlık, sterlinin bu hafta euro karşısında %1’den ve dolar karşısında %2’den fazla yükselmesini sağladı.

2. Facebook hisseleri, üst düzey yetkililerin ayrılması ile %2 geriledi

İki üst düzey yönetici, sosyal medya devinin şifreli mesajlaşmaya odaklanma planlarını açıklamasından birkaç gün sonra Facebook'tan ayrılıyor.

Bu sarsıntı şirketin, veri kullanımı üzerine hükümet soruşturması ile karşı karşıya kalmasının ardından gerçekleşti.

2005’ten beri şirkete bulunan CPO Chris Cox, Pazartesi günü Facebook’a ayrılacağını söyledi.

Cox, şirket daha iyi bir şifreleme hizmeti üzerine odaklanırken, Mark Zuckerberg’in Facebook, WhatsApp ve Instagram’ı tek elde birleştirme planını denetleyecekti.

Cox bir Facebook paylaşımında, “Mark’ın özetlediği gibi, şifreli, birlikte çalışabilir… bir mesajlaşma ağı üzerine odaklanmış bir şekilde üretim istikametimizde yeni bir sayfa açıyoruz. Bu büyük bir proje olacak ve yeni gidişatı görmek için heyecanlanan liderlere ihtiyacımız olacak,” dedi.

Öte yanda, WhatsApp Başkan Yardımcısı Chris Daniels da ayrılıyor, onun yerine Will Cathcart gelecek.

Facebook (NASDAQ:FB) hisseleri Cuma günü piyasa öncesi ticarette %2 civarı kayıp gördü.

3. Piyasalar, ABD tüketici modunda aydınlanma bekliyor

Cuma günü veri cephesinde, piyasanın odağı Michigan Üniversitesi’nin tüketici hassasiyeti ön verilerinde olacak.

Ekonomistler, tüketicilerin hükümet kapanışının etkisinden endişelendiği yılın başında Ekim 2016’dan beri görülen en düşük seviyeyi vuran endeksin, toparlanarak 95,3’e yükselmesini bekliyor.

Cuma gününün ekonomi takviminde ayrıca, yatırımcılar, New York bölgesi imalat okumalarını, ülke genelindeki endüstriyel üretim verilerini ve JOLTs olarak bilinen İş Olanakları ve İşgücü Devri anketini izliyor olacak.

4. ABD-Çin arasındaki ticari ilerleme haberleri hisseleri destekledi

ABD ve Çin arasındaki ticari görüşmelerde ilerleme olduğuna yönelik haberler, Cuma günü hassasiyeti destekledi.

Çin’in Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lightizer ile telefon görüşmesi yaptı. Xinhua haber ajansının Cuma günü yaptığı habere göre, iki taraf görüşmelerde önemli ilerlemeler kaydetti.

Neşeyi azaltan, Mnuchin’in Perşembe günü iki ülke lideri arasında anlaşma imzalamak için en azından Nisan ayına kadar bir zirvenin olası olmadığını söylemesi oldu. Toplantının bu ayın sonundan önce gerçekleşeceği umutları darbe aldı.

ABD vadeli işlemleri Cuma günü yüksek bir açılışa işaret etti. Dow 79 puan artarken, S&P 500 vadeli işlemleri 8 puan ekledi ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 vadeli işlemleri 31 puan artış gösterdi.

Öte yanda, Avrupa hisseleri de aynı neşeyi paylaştı. Tüm Avrupa endeksi Stoxx 600, bir ay içindeki en büyük haftalık artış yolunda 5 ayın yükseklerini gördü.

Asya hisseleri, Çin’in Shanghai Composite endeksinin %1 ve Japonya’nın Nikkei 225 endeksinin %0,8 yüksek kapatmasıyla, küresel piyasalardaki artışları yakaladı.

5. Petrol, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) ikinci çeyrekte piyasada açık öngörmesiyle 2019’un yeni yükseklerine ulaştı

Petrol Cuma günü artış baskısı görerek, bu yılın yeni yükseklerine ulaştı. IEA, emtia için güçlü bir talep öngörürken, bu yılın ikinci çeyreği kadar yakın bir zamanda, piyasanın açık verebileceğini iddia etti.

Ajansa göre, ilk çeyrekte ılımlı bir artış yaşanabilir ancak ikinci çeyrekte günlük 0,5 milyon varil düşüş olma ihtimali bulunuyor.

IEA ekledi, “aynı zamanda, OPEC’in üretim kesintileri atıl kapasite desteğini artırdı. Ekonomik hassasiyet iyice kötümserleştikçe ve küresel ekonomi kırılgan bir döneme girebilirken, bu, şimdi özellikle önemli.”

ABD WTI ham petrol vadeli işlemleri %0,27 artışla 58,77 dolara yükselirken, Brent %0,33 değer kazanarak 67,45 dolara ulaştı.


Etiketler:  Cuma Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli GelişmeYORUMLAR