Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Türkiye'nin reform paketi TL'ye güveni yeniden sağlamak için yeterli değil- S&P Global

Türkiye'nin reform paketi TL'ye güveni yeniden sağlamak için yeterli değil- S&P Global

Tarih: 15 Nisan 2019 17:04

LONDRA, 15 Nisan (Reuters) - Kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin gelişmekte olan ülkeler kredi notu üst düzey analisti Frank Gill, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçen hafta açıkladığı 2019 yılı reform paketinin Türk hanehalkları ve yabancı yatırımcıların TL'ye olan güvenini yeniden tesis etmek için yeterli olmayacağını belirtti.

Albayrak, 2019 yılı reform programında önceliği kamu bankalarının sermayelendirilmesine ve geri dönmeyen kredi oranı yüksek olan enerji ile inşaat kredilerinin bilanço dışına taşınarak bankaların rahatlatılmasına verirken, bu reform paketi sınırlı içerik ve detay sunduğu için eleştirilmişti. "Yabancı yatırımcılar ve Türk hanehalkları için asıl soru, TL'nin hala yatırım yapılabilir bir para birimi olup olmadığı. Bu reform paketinin bu soruya yanıt verdiğini düşünmüyoruz" dedi.

S&P bu ayın başında Türkiye'nin kredi notunun mevcut durumda düşürülme riski olmadığını ancak Türk lirasındaki daha fazla değer kaybının Türk şirketleri ve bankaları için "çok, çok kötü haber" olacağını belirtmişti. orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi bildiren Marc Jones; Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Can Sezer)


Etiketler:  Türkiyenin reform paketi TLye güveni yeniden sağlamak için yeterli değil SP GlobalYORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER