Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Türkiye'yi Rusya ile ilişkileri nedeniyle eleştirdi

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Türkiye'yi Rusya ile ilişkileri nedeniyle eleştirdi

Tarih: 16 Mayıs 2019 08:00

WASHINGTON, 16 Mayıs (Reuters) - ABD Temsilciler Meclisi'nde üst düzey Demokrat ve Cumhuriyetçiler Türkiye'ye Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi alımını iptal etmesi çağrısında bulundular.

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a Rusya ile ABD-Türkiye ortaklığını ve Türkiye'nin NATO'daki rolünü tehlikeye atabilecek askeri bir ilişkiden kaçınması çağrısı yapan tasarı sundular.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nin Demokrat Partili Başkanı Eliot Engel yaptığı açıklamada "(Rusya Devlet Başkanı)Vladimir Putin ile samimi durmak kabul edilemez" dedi.

ABD'li yetkililer, Türkiye'ye S-400 alımını iptal etme çağrısında bulunarak aksi takdirde Lockheed Martin LMT.N yapımı F-35 savaş uçağı için potansiyel alıcı ve üretiminde bir ortak olarak konumunu riske atacağını söylüyorlar. Türkiye'nin S-400 satın alma planının F-35'lerin güvenliğini tehlikeye atacağını söyleyen ABD'li yetkililer Ankara'nın bunun yerine ABD füze savunma sistemi satın almasını istiyorlar.

ABD Temsilciler Meclisi'nin bütçe komisyonu Salı günü F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimini engelleyecek düzenlemenin de içinde bulunduğu bir kanun taslağı yayımlamıştı. orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

(Haberi bildiren Patricia Zengerle; Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Nevzat Devranoğlu)


Etiketler:  ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Türkiyeyi Rusya ile ilişkileri nedeniyle eleştirdiYORUMLAR