Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Ekonomik Takvim – Bu Hafta İzlenecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta İzlenecek 5 Önemli Gelişme

Tarih: 26 Mayıs 2019 14:14

Investing.com – Bu hafta ticari gerilimler piyasa hassasiyetini etkisi altına lamaya devam edecek gibi görünüyor ancak yatırımcılar AB seçim sonuçlarını, İngiltere'deki siyasi liderlik yarışını, birçok küresel ekonomi verisini ve ABD’nin perakende kazanç sonuçlarını da yakından izleyecek.

Pazartesi günü İngiltere ve ABD’deki finans piyasalarının tatiller nedeniyle kapalı olacak olmasıyla, kısa bir hafta geçireceğiz.

Haftaya başlarken bilmeniz gereken şeyler burada.

1. Ticari gerilimlerin hâkimiyeti sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump, ticari farklılıklara ilişkin gerilimler arasında bu haftanın başında Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüşmeye devam edecek. Trump Japonya ile olan büyük ticaret fazlasından memnun değil ve çift taraflı bir anlaşmaya ulaşılmadığı takdirde, otomobil ihracatları üzerine vergi uygulamayı düşünüyor.

Cuma günü, ABD’nin Çin ithalatı üzerindeki vergileri artırma kararına misilleme olarak Çin 60 milyon dolarlık ABD ithalatı üzerindeki vergileri artırarak, küresel ekonomiyi tehdit eden ticaret savaşını kızıştıracak.

Trump’ın ABD’li firmaların Çinli telekomünikasyon devi Huawei ile iş yapmasını yasaklamasının ardından, ticaret savaşı küresel teknolojiyi kimin kontrol ettiği üzerine bir muharebeye dönüştü.

Cuma günü Trump Huawei’nin de ticaret anlaşmasının bir parçası olabileceği umutlarını bir nebze güçlendirdi ancak sonraki görüşmeler duyurulmadığı sürece yatırımcılar ikna olmayacak.

2. AB seçim sonuçları

AB seçim oylaması Pazar günü bitiyor ve Euro bölgesinin en büyük üç ülkesi olan Almanya, Fransa ve İtalya’da da dâhil AB karşıtlarının iyi sonuç elde etmesi bekleniyor.

ING bankası bir notunda, “merkezi zeminin kırılganlığını sürdürdüğüne (AB boyunca) ve Avrupa bütünlüğünü bozacak popülist başarısının elde edileceğine yönelik endişeler çok yüksek,” dedi.

“Piyasalar için iki şey izlenecek; a) AB karşıtı oyların payının %25’i geçip geçmeyeceği ve b) ilerleyen aylarda bu partilerin birleşik bir grup olarak beraber çalışıp çalışamayacağı.”

AB liderleri Salı günü Brüksel’de toplanarak parlamento, komisyon ve konsey başkanları da dâhil bir sonraki AB kurum liderlerini görevlendirme sürecine başlayacak.

Avrupa Merkez Bankası’nın yeni başkan arayışı da, AB liderlerinin toplanmasıyla ilgi odağında olacak. Yatırımcılar Mario Draghi’nin yerini alacak kişiyi ve onun para politikası yaklaşımına imrenip imrenmeyeceğini görmek için çok hevesli.

3. Theresa May’in yerini alma yarışı

Theresa May yerine İngiltere Başbakanı olma yarışı kızışıyor. Şu an yarışta olan 8 kişi, İngiltere'nin AB’den çıkışı konusunda May’in başarısız olduğu noktada başarılı olabileceğini iddia ediyor.

May Cuma günü Brexit konusundaki başarısızlığı üzerine istifa edeceğini duyurdu. AB ile anlaştığı çıkış anlaşmasının parlamentodan geçmesi için üç kez girişimde bulundu ancak konsensüs oluşturamadı.

Orijinal Brexit tarihi olan 29 Mart, herhangi bir anlaşmanın yapılıp yapılamayacağını görmek için 31 Ekim’e ertelendi.

May’in istifası, yeni başbakanın katı bir Brexit veya olası bir genel seçim isteyecek biri olma ihtimalini yükseltti.

4. Ekonomi verileri güncelleniyor

Cuma günü Çin, ABD’nin dünyanın en büyük ekonomisi üzerindeki ithalat vergilerinin etkisine yönelik artan endişeler arasında, Mayıs ayı PMI verilerini paylaşacak.

ABD Cuma günü tüketici harcaması verilerini ve ekonominin gücüne ilişkin yeni görüşler sağlayacak olan Fed’in enflasyon tercihini paylaşacak. Perşembe günü yatırımcılar ABD’nin ilk çeyrek GSYİH büyüme rakamlarını elde edecek. Bu haftaki diğer ABD verileri, ticaret rakamları ve askıda konut satışlarını içeriyor.

Kanada Bankası’nın Çarşamba günkü toplantısında para politikasını değiştirmesi beklenmiyor. Cuma günü ise Mart ayı GSYİH verileri yer alıyor.

5. ABD perakende kazançları yolda

ABD’nin büyük perakendecilerinden bir kısmı kazançlarını raporlayacak. Perşembe günü toptan satışçı Costco (NASDAQ:COST), Dollar Tree (NASDAQ:DLTR), Gap ve Ulta Beauty raporlama yapacak.

Bu hafta kazanç raporlayacak olan diğer firmalar arasında Çarşamba günü Abercrombie & Fitch ve Canada Goose yer alacak.


Etiketler:  Ekonomik Takvim Bu Hafta İzlenecek 5 Önemli Gelişme



YORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER