Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

YENİLEME 1-Hazine garantisi ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ ve KOBİ dışı işletmeler için 25 mlyr TL'lik yeni finansman sunulacak-TBB

YENİLEME 1-Hazine garantisi ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ ve KOBİ dışı işletmeler için 25 mlyr TL'lik yeni finansman sunulacak-TBB

Tarih: 12 Haziran 2019 16:48

(TBB açıklaması ve finansman paketine ilişkin detaylar eklendi)

İSTANBUL, 12 Haziran (Reuters) - Ekonomik gelişmelerin daha olumlu seyretmesi ve beklentilerdeki iyileşme doğrultusunda, finansman maliyetini hafifletmek amacıyla Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile 25 milyar liralık yeni bir finansman imkanı sunulacak.

Türkiye Bankalar Birliği'nden (TBB) yapılan açıklamaya göre,

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın garantisi ve 12 bankanın katılımı ile KOBİ'ler ve KOBİ dışı tüm işletmelere yönelik yeni finansman paketi enflasyon endeksli olacak.

Faiz oranı hesaplanırken kredinin kullandırım tarihindeki yıllık TÜFE oranı baz alınacak ve kullandırım tarihinden itibaren altı ayda bir kez güncellenecektir.

Ekonomi Değer Kredisi olarak adlandırılan finansman paketi ile firma bazında ciroya göre azami 5 milyon TL ile 50 milyon TL arasında değişen tutarlarda kredi kullandırılacak.

Toplam 25 milyar TL hacmindeki Ekonomi Değer Kredisi'nde Hazine destekli kefalet miktarı 20 milyar TL olacak.

Açıklamaya göre, toplam kefalet limitinin 8 milyar TL'lik kısmının cirosu 125 milyon TL'ye kadar olan işletmelere; 12 milyar TL'lik kısmının ise cirosu 125 milyon TL üstündeki işletmelere tahsis edilmesi öngörülüyor.

TL nakit kredilerde faiz ve vade koşulları altı ay anapara ödemesiz toplam 36 ay vadeli krediler için TÜFE+4; altı ay anapara ödemesiz toplam 48 ay vadeli krediler için ise TÜFE+4.5 olacak.

Pakete Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Garanti BBVA (MC:BBVA), Yapı ve Kredi Bankası, Vakıfbank, Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, TEB, Şekerbank, Eximbank katılacak.


Etiketler:  YENİLEME 1 Hazine garantisi ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ ve KOBİ dışı işletmeler için 25 mlyr TLlik yeni finansman sunulacak TBBYORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER