Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Moody's Türkiye'nin kredi notunu bir kademe indirerek B1'e düşürdü, negatif görünümü değiştirmedi

Moody's Türkiye'nin kredi notunu bir kademe indirerek B1'e düşürdü, negatif görünümü değiştirmedi

Tarih: 15 Haziran 2019 14:02

ANKARA, 15 Haziran (Reuters) - Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu olası bir ödemeler dengesi krizinin gerçekleşme ihtimalini artmaya devam etmesini gerekçe gösterek bir kademe düşürdü, kredi notu görünümünü ise negatifte tuttu.

Moody tarafından Cuma gecesi yayımlanan değerlendirmede, "Kurumsal yapıların ve uygulanan politikaların etkinliğindeki güç kaybının yatırımcı güvenine olan etkisi, giderek Türkiye'nin büyük ve çeşitlendirilmiş ekonomisi ile düşük kamu borcundan oluşan kuvvetli taraflarına ağır basmaya başlamıştır" denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Moody's tarafından verilen not indirim kararı, Türkiye ekonomisinin temel göstergeleri ile bağdaşmamakta ve bu nedenle kuruluşun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yaratmaktadır" denildi.

Türkiye ekonomisinin yapısal özellikleri nedeniyle yurtdışından gelen sermayeye bağımlı olduğuna dikkat çeken Moody's, bunun sağlanabileceğine yönelik şüphe ortaya koyarak, "borçların geri ödenmesi ve ekonomik büyümenin korunması için her yıl gereken yüksek tutarların ülkeye getirilme kabiliyetine olan güvenimiz azalmaktadır" dedi.

Hükümetin ekonomide varolan zayıflıklarını giderecek ve yatırımcı güvenini artıracak ekonomik reformları uygulamaya geçirme iradesinin "zayıf" olduğu değerlendirmesinde bulunan Moody's, hükümetin aldığı tedbir ve reformların kısa vadede büyümeyi artırmaya odaklanarak ekonomi ile bankacılık sisteminin yurtdışı kaynaklı şoklara dayanıklılığını azalttığını belirtti.

"Durum bu olmaya devam ettiği sürece ekonominin tüm alanlarında Türkiye'nin dış sermayeye olan yüksek bağımlılığı değerlendirmelerimizde hakim pozisyonda olmayı sürdürecek."

Türkiye'nin serbest döviz kuru politikası izlediğini, devletin döviz rezervlerindeki düşüşün ise bu politika ile tutarsız olduğu ifade edilerek, "(rezervlerdeki düşüş) Merkez Bankası'nın ve bunun bir uzantısı olarak Türkiye'deki kurumsal yapının bağımsızlığı ve şeffaflığı hakkında endişelerin artmasına yol açmaktadır" denildi.

Moody's Türkiye üzerinde dışarısı kaynaklı baskıların artmasında Türkiye ile ABD arasında devam eden anlaşmazlığın rolü olduğunu belirtti. Raporda anlaşmazlığın bu sefer de Ankara'nın Rusya'dan aldığı S-400 füzeleri nedeniyle uzadığı ifade edilerek, "Satın alma tamamlanırsa ABD Kongresi'nin değerlendireceği yaptırımlar... Türkiye ekonomisi ve finans sistemine daha da gölge düşürüyor" denildi.

Moody's Türkiye şu anda Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yardıma ihtiyaç duymuyor olsa da, ABD'nin devreye alması olası yaptırımların Türkiye'nin IMF programlarına erişimi hakkında soru işaretleri yaratabileceğini belirtti.

Kuruluş, ABD'nin yaptırım kararının Türkiye'nin IMF'den yardım sağlamasına bir etkisi olması halinde veya sermaye kontrolleri uygulanma ihtimalinin artması halinde notun daha da düşürülebileceğini belirtti.

Moody's negatif görünümün dış baskıları azaltacak ve ekonominin yeniden dengelenmesini sağlayacak bir programı başlatması halinde Türkiye'nin not görünümünün durağana çevrilebileceğini ancak bu programın uygulamaya alınmasının kritik önemde olacağını belirtti.

HAZİNE AÇIKLAMASI

Hazine açıklamasında, döviz rezervlerine ilişkin olarak uluslararası düzeyde üzerinde mutabakata varılmış bir ölçüt bulunmamasına rağmen Dünya Bankası verilerine göre, son beş yıllık ortalamalara bakıldığında Türkiye'nin ithalat üzerinden ölçülen rezerv yeterliliğinin Türkiye ile benzer olarak tanımlanabilecek gelişmekte olan Avrupa ülkelerine yakın seyrettiği belirtildi.

Açıklamada, "Ekonomik kırılganlıklar değerlendirilirken dikkate alınması gereken bir diğer unsur da ekonomik aktörlerin borçluluk düzeyidir. Türkiye, hem toplam ekonomi hem de her bir ekonomik aktör düzeyinde bakıldığında oldukça güçlü bir performans göstermektedir" denildi.


Etiketler:  Moodys Türkiyenin kredi notunu bir kademe indirerek B1e düşürdü negatif görünümü değiştirmediYORUMLAR

Popüler Haberler

SON DAKİKA HABERLER