Güncel konular: Avrupa Merkez Bankası, Dolar/TL Alış ve Satış Fiyatı

Ekonomik Takvim – Bu Hafta İzlenecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta İzlenecek 5 Önemli Gelişme

Tarih: 16 Haziran 2019 15:08

Investing.com – Fed politika toplantısının bu haftanın en büyük meselesi olması bekleniyor. Başkan Donald Trump’ın ticaret politikaları ABD’de bir resesyon ihtimali üzerine korkuları artırdıkça, faiz indirimi beklentileri son zamanlarda yükseldi.

Yatırımcılar son ticari gelişmeler ve ekonomi verileri kadar, Avrupa, İngiltere ve Japonya’daki merkez bankası toplantılarına da odaklanacak.

Haftanıza başlarken bilmeniz gerekenler burada.

1. Fed Temmuz ayındaki faiz indirimine kapı açabilir

Pek çok ekonomistin değişim beklememesiyle birlikte Fed Çarşamba günü son para politikası kararını sunacak ancak ABD-Çin ticaret savaşının sonuçlarına dair kalıcı endişeler, ABD merkez bankasını bu yıl bir faiz indirimi yapmaya teşvik edebilir.

Mayıs ayının zayıf iş raporları ve beklenenden daha zayıf gelen enflasyon verileri, ekonomik görünüme dair endişeleri artırdı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın 4 Haziran’da ticari çekişmeleri adres göstererek Fed’in “uygun şekilde” davranacağını söylemesinin ardından, piyasaları dilde yaşanacak herhangi bir değişimi izliyor olacak.

Fed ayrıca ekonomik büyüme ve enflasyon görünümü ile Fed’in resmi faiz oranı tahminlerini gösteren noktasal grafiğinin olduğu güncellenmiş ekonomik öngörülerini yayınlayacak.

2. Avrupa Merkez Bankası (ECB), İngiltere Bankası (BOE) ve Japonya Bankası (BOJ)

Piyasa izleyicilerinin dikkati Fed’in dışında ayrıca ECB’nin Portekiz Sintra’daki üç günlük yıllık toplantısında ve Japonya ve Britanya’nın politika toplantılarında olacak.

İki yıl önce Sintra’da Mario Draghi, Euro bölgesinin “güçlenip genişleyen” ekonomik toparlanmasına ilişkin yorum yaparak tahvil satışlarını ateşledi ancak iki yıl sonraki Draghi, ufak bir büyüme ya da enflasyon işareti ve gerçek bir daha çok faiz indirimi ihtimali ile görevini bitiriyor.

Perşembe günü BoJ politika kararı sunacak ancak ekonomistler bankanın para politikasını sabit tutmasını bekliyor.

Benzer şekilde Perşembe günü sonlarındaki politika toplantısında BoE’nin faiz oranlarını değiştirmemesi bekleniyor. Kimi ekonomistler oybirliğiyle verilmiş kararlarla dolu bir yılın ardından, oylamada olası bölünmeler için izlemede.

3. Ekonomi verileri izlenecek

Yatırımcılar büyüme görünümünün merkez bankası hareketini destekleyip desteklemediğini incelerken, ekonomi verileri yakından izlenmeye devam edecek.

Salı günü Çin’in Mayıs ayı konut fiyat verileri ve Almanya’nın yakından izlenen ZEW hassasiyet endeksi; Çarşamba günü Japonya’nın ihracat rakamları ve İngiltere’nin enflasyon raporu; Perşembe günü ABD’nin Philly Fed işletme endeksi, İngiltere perakende satışları ve Euro bölgesinin Haziran ayı tüketici güveni raporları paylaşılacak.

Hafta, dünya ekonomisinin sağlığının temel bir şipşak fotoğrafı olan işletme aktivitesi Satın Alma Müdürleri Endeksleri (PMI) ile sonlanacak. ABD imalat PMI’ları hala ekonominin büyümekte olduğunu gösteren 50 puan üzerinde seyrediyor. Herkes aşağı yönlü bir hareket bekliyor.

4. Ticari gelişmeler

Ticari vergilere ilişkin Kongre açıklamaları Pazartesi günü başlarken, ticari gelişmeler ilgi odağında kalmayı sürdürecek.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Salı günkü Meclis Gelir Çoğaltma Usulleri Komitesi öncesinde Trump’ın ticari gündemini tartışmak için yapılan bir oturum sırasında ifadesini sunacak.

Başkan Richard Neal’in bir değerlendirmede söylediğine göre, oturum “Çin, Japonya, AB ve İngiltere ile müzakereleri; yeni NAFTA/USMCA anlaşmasını; ABD’nin WTO’ya (Dünya Ticaret Örgütü) katılımını ve diğer meseleleri” kapsayacak.

Oturum, Washington ve Pekin’in ayın sonundaki G20 ticaret konferansında ticari meseleler üzerine anlaşmazlıkları çözüp çözmeyeceğine dair artan şüpheler arasında gerçekleşecek.

5. Sakin bir kazanç raporu haftası

Adobe Systems (NASDAQ:ADBE) kazanç raporu Salı günü kapanış sonrasında paylaşılacak. Analistler ortalama olarak 2,7 milyar dolar satış üzerine hisse başına 1,78 dolar kâr bekliyor. Mart ayında Adobe’un mevcut çeyrek için verdiği Wall Street beklentileri altında kalan kâr tahmini ile analistlerin umutları kırılmıştı.

Dünyanın en büyük marihuana üreticisi Canopy Growth (NYSE:CGC) ve toptancı Kroger (NYSE:KR) Perşembe günü raporlama yapacak. Öte yandan, General Electric (NYSE:GE) Salı günü GE Aviation & GECAS Investor Day (GE Havacılık & GE Capital Havacılık Hizmetleri Yatırımcı Günü) sunumunu yapacak.

-- Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.


Etiketler:  Ekonomik Takvim Bu Hafta İzlenecek 5 Önemli GelişmeYORUMLAR